Trombosit Bakımından Zengin Plazma Tedavisi

Trombosit Bakımından Zengin Plazma Tedavisi Nedir?

Trombosit bakımından zengin plazma tedavisi olarak bilinen, kişiden alınan kanın birtakım işlemlerden geçirilmesinin ardından, gerekli vücut dokularına enjeksiyonu şeklinde uygulanan tedavidir. Cilt gençleştirme ve saç dökülmesi gibi estetik sorunlara çare olarak uygulanabilir. Lakin tedavinin tek uygulama alanı estetik amaçlı değildir; zira yaralı bağlar, kaslar, tendonlar ve eklemlerin iyileşme sürecine hız kazandırması için de kullanılan bir yöntemdir. Bu uygulama ise seyrek ve zayıf saçlara sahip bireylerin, saçlarını tekrardan eskisi gibi sağlıklı ve güçlü hale getirmesine katkı sağlayan bir tedavi yöntemidir. Kısa zaman içinde büyük faydalar sağlayan plazma tedavisi, saç kaybının engellenmesi adına uygulanan en etkili yöntemlerden biri haline gelmiştir. Plazma Tedavisi ile kişinin kanından alınan materyaller saçlı deriye uygulanır ve böylece saç köklerinin onarılması amaçlanır.

2009 yılından bu yana geliştirilen, ilk çıktığı günlere oranla çok daha gelişmiştir. Plazma tedavisi yöntemi uygulanırken tedavide kişiden alınan kan kullanıldığı için, herhangi bir bulaşıcı hastalık riski söz konusu değildir. Aynı zamanda alerji riski neredeyse sıfırdır. Yapılan uygulamanın akabinde, kısa süre içerisinde saç köklerinde canlanma elde edilmektedir. Plazma tedavisinin ardından saç dokusu gelişmeye başlar; bununla birlikte yıpranmış ve incelmiş saç folikülleri de onarılır. Böylece, saçlarınız eskisi gibi sağlıklı ve canlı görünür.

Plazma Tedavisi Nasıl Uygulanır?


Plazma Tedavisi için kişiden alınacak kana ihtiyaç duyulur. Bu nedenle, ilk etapta kişinin venöz kanından 10 cc kan alınır. Kişiden alınan kanda yer alan kırmızı hücreler, mikrofiltrasyon ve santrifüj yöntemleri ile ayrıştırılır. Bu işlemlerin ardından, platelet ve trombosit hücrelerinden zengin bir plazma materyali elde edilmiş olur. Sonraki aşamada ise ortaya çıkan bu materyal, saç köklerine uygulanır. Temelinde doku yenilenmesi olan bu uygulama, yaklaşık 30 dakika sürerken uygulama sırasında acı olmamaktadır. Bu cerrahi uygulama sorunsuz bir şekilde gerçekleştikten sonra, saç kökleri kendini onarmaya ve tekrardan eski sağlıklı günlerine dönmeye başlar.

Plazma Tedavisi Neden Uygulanır? Plazma Tedavisi Saç Çıkarır Mı?


Plazma Tedavisi, genellikle ince telli ve güçsüz olan saçları canlandırmak için uygulanır. Aynı zamanda genetik olarak saç dökülmesinden muzdarip kişilerin, saç dökülmesi sıkıntısını azaltmak için de uygulanır. Ancak hiç saçı olmayanlar için Plazma Tedavisi saç çıkarmamaktadır. Plazma Tedavisi, var olsa da uzamayan saçların onarılmasına ve eskisi gibi güçlü hale gelmesine katkı sağlamaktadır.

Plazma Tedavisinin Faydaları Nelerdir?


Plazma Tedavisi sayesinde, zayıflamış ve incelmiş saçlar onarılır. Saç köklerinizi kalınlaştırır ve hacimli bir hale bürünmesine katkıda bulunur. Plazma Tedavisi saç tedavisinin sağladığı diğer faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Saçı dökülmelere karşı korur,
  • Saç folikülü canlılığını artırır,
  • Saç dokusunu onarır ve saçları büyümeye teşvik eder,
  • Uyuyan saç köklerini canlandırır.

Daha Fazla Bilgi İçin İletişime Geçin

Aklınazdaki tüm sorular için bizlere ulaşabilirsiniz